Praca na budowie w Niemczech Twoje prawa jako pracownika budowlanego w Niemczech Płaca minimalna

Opublikowano:

Wróć do listy wpisów

Praca na budowie w Niemczech

Twoje prawa jako pracownika budowlanego w Niemczech

Płaca minimalna w Niemczech

 • DIE PARTNER

W branży budowlanej ustawowa płaca minimalna obowiązuje wszystkich pracowników – również tych, których pracodawca oddelegował do Niemiec z zagranicy.
Do 30 września 2022 r. płaca wynosi 10,45 EURO/brutto, a od 1 października 2022 r. stopniowo wzrośnie do 12,00 EURO/brutto.

Wynagrodzenie to wypłacane jest za każdą godzinę pracy. Za nadgodziny przysługuje Ci co najmniej ustawowa płaca minimalna oraz dodatek w wysokości 25% wynagrodzenia. Od wynagrodzenia brutto odliczane są podatki i składki na ubezpieczenie społecznie (ubezpieczenie emerytalno-rentowe, ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie od bezrobocia, ubezpieczenie pielęgnacyjne). Twoje wynagrodzenie nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego! Nie może być ono pomniejszane także o inne koszty, takie jak np. koszty narzędzi, wyposażenia stanowiska pracy czy ubrań ochronnych.

Stawka branżowa

Jeśli jesteś członkiem związku zawodowego IG BAU, a Twój pracodawca jest członkiem jednego ze związków pracodawców, masz prawo do znacznie wyższego wynagrodzenia brutto za godzinę, w zależności od stanowiska. Zapytaj o to w związku zawodowym IG BAU!

Termin wypłaty wynagrodzenia

Wynagrodzenie musi zostać wypłacone najpóźniej do połowy następnego miesiąca i jest z reguły przelewane jest na Twoje konto. Pracodawca musi Ci co miesiąc przekazywać pisemne rozliczenie wypłaty. Na nim znajduje się informacja o tym, ile zarobiłeś oraz jakie kwoty podatku i ubezpieczenia społecznego zostały odliczone.

Zakwaterowanie podczas prac montażowych

Jeżeli jesteś na pracach montażowych pracodawca musi zapewnić Ci zakwaterowanie i musi za nie zapłacić. Ponadto, w przypadku prac poza miejscem zamieszkania przysługuje Ci prawo do ryczałtu za wyżywienie w wysokości 24 EUR za każdy dzień pracy. Od 01.01.2023 r. przy noclegu poza placem budowy oprócz tych 24 EUR pracodawca musi wypłacić Ci dodatkowo 4 EUR za dzień.

Przysługujący urlop oraz system kas urlopowych

Masz prawo do 30 dni płatnego urlopu w roku. Ze względu na fakt, że wiele osób zatrudnionych w branży budowlanej często zmienia miejsce pracy, przysługujący urlop jest odnotowywany przez Kasę Socjalną Gospodarki Budowlanej (Sozialkasse des Baugewerbes SOKA-BAU) w systemie kas urlopowych (Urlaubskassenverfahren).
System ten stanowi, że po 12 dniach zatrudnienia na budowie otrzymujesz 1 dzień urlopu. Tak więc, gdy pracujesz przez cały rok, to przysługuje Ci 30 dni płatnego urlopu. Jeżeli zmienisz zakład pracy, wówczas zabierasz ze sobą swoje dni urlopowe do nowej firmy. Gdy wykorzystasz tylko część dni urlopowych wypracowanych w danym roku, lub gdy wcale ich nie wykorzystasz, wtedy możesz wykorzystać przysługujące Ci dni urlopu jeszcze do grudnia następnego roku. Po tym czasie prawo do urlopu wygasa, ale w ciągu następnego roku możesz jeszcze złożyć wniosek do SOKA-BAU o ekwiwalent za niewykorzystany urlop!

Raz w roku SOKA-BAU wyśle do Ciebie wyciąg z konta. Podstawę tego wyciągu stanowią dane, które Twoi pracodawcy przekazali do SOKA-BAU:

 • dane pracodawców, u których byłeś zatrudniony
 • ilość Twoich dni zatrudnienia
 • wysokość wynagrodzeń brutto, jakie zostały zgłoszone przez pracodawcę
 • przysługujące i wykorzystane dni urlopu

Uwaga: Sprawdź te dane, a jeżeli się nie zgadzają, zareklamuj je u pracodawcy w ciągu 2 miesięcy od otrzymania wyciągu z konta. W przypadku problemów skontaktuj się bezpośrednio z SOKA-BAU.

Ochrona w ramach ubezpieczenia chorobowego?

W momencie, gdy posiadasz w Niemczech zatrudnienie objęte obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, przysługuje Ci prawo do ubezpieczenia chorobowego. Składki na to ubezpieczenie są odprowadzane przez pracodawcę co miesiąc do Twojej kasy chorych. Jeżeli zostajesz członkiem kasy chorych, wtedy otrzymujesz kartę ubezpieczenia chorobowego (Krankenversicherungskarte), na podstawie której możesz udać się do lekarza. Z reguły leczenie jest w Niemczech bezpłatne.

Kontynuacja wypłaty wynagrodzenia podczas choroby

Jeżeli pracowałeś dłużej niż 4 tygodnie u pracodawcy, który zgłosił Cię do ubezpieczenia społecznego, wtedy, gdy zachorujesz, otrzymasz pełne wynagrodzenie przez okres do 6 tygodni. By je otrzymać musisz przekazać do swojego pracodawcy i do kasy chorych zwolnienie lekarskie. Jeżeli jesteś chory dłużej niż 6 tygodni, wówczas przysługuje Ci prawo do zasiłku chorobowego z wypłacanego przez kasę chorych.

Musisz natychmiast powiadomić pracodawcę o swojej niezdolności do pracy i prawdopodobnym jej czasie trwania. Pamiętaj o wysłaniu zwolnienia do kasy chorych w ciągu 1 tygodnia od wystawienia! Jeżeli tego nie zrobisz, to możesz utracić prawo do zasiłku chorobowego.

Wypadki przy pracy

W momencie, gdy podejmujesz pracę, Twój pracodawca musi Cię zgłosić do branżowego zakładu ubezpieczeń (Berufsgenossenschaft) właściwego dla branży budowlanej tj. Berufsgenossenschaft der Bauwirtschaft (BG BAU). Dzięki temu jesteś ubezpieczony od wypadków w czasie pracy oraz w drodze do pracy i z pracy.

Ważne: Jeżeli doszło do wypadku przy pracy powiedz w szpitalu, że był to wypadek w miejscu pracy. Jeżeli pracodawca, przełożony lub brygadzista radzi Ci, żebyś powiedział w szpitalu, że nie był to wypadek przy pracy, to pracodawca prawdopodobnie nie zgłosił Cię do Branżowego Zakładu Ubezpieczeń Wypadkowych. Zadzwoń do punktu doradztwa lub porozmawiaj ze swoim związkiem zawodowym i zasięgnij informacji. Być może ma miejsce oszustwo! Jeżeli słabo mówisz po niemiecku, zażądaj w szpitalu osoby, która mówi w Twoim języku.

W branży budowlanej pracownicy często są oszukiwani przy wypłacie
wynagrodzenia. Jak możesz temu przeciwdziałać?

 1. Nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz.
 2. Notuj początek, koniec i czas trwania Twojego dziennego czasu pracy, łącznie z przerwami.
 3. Zapisuj nazwiska i numery telefonów kolegów, którzy mogą być Twoimi świadkami.
 4. Rób zdjęcia placu budowy i tablicy informacyjnej budowy.
 5. Zanotuj ważne dane:
 • adres placu budowy, na którym pracujesz,
 • nazwę firmy i dane właściciela, dla którego pracujesz
 • nazwę i dane generalnego wykonawcy

Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się jako członek ze swoim związkiem zawodowym IG BAU lub zadzwoń na naszą infolinię.

źródło: www.fair-arbeiten.eu/pl/article/335.budowlanego.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Praca za granicą, oferty pracy za granicą, ogłoszenia praca za granicą, aktualne oferty pracy, praca za granica blisko granicy, praca Berlin Hamburg Lipsk, praca Niemcy bezposrednio od zaraz, praca dla par pary za granica praca bez jezyka, praca bez doswiadczenia w Niemczech, Oferty pracy Niemcy, praca magazyn niemcy, stala praca Niemcy, praca z noclegiem, praca od zaraz, Praca bez języka z zakwaterowaniem, Jak znaleźć pracę za granicą, Praca Produkcja, Praca pakowanie na magazynie na produkcji od zaraz bez znajomości języka, jak wyjechac do pracy za granica, jak szukac pracy za granica? praca fizyczna za granica Niemcy, budowlanka praca za granica Niemcy, Робота в Польщі, ślusarz, spawacz 141 111 elektroda praca spawacz mag mig 135 136, monter, slifierz, monter kadłubów, instalator, elektryk, technik dentystyczny redaktorzy urzędników wydawniczych kapitan porucznik agent zatrudnienia pedagog doradca konsumenta Rysownik techniczny rzeźnik urzędnicy biurowi lekarze (szpital) mechanik kucharze mechanik urzędnicy podatkowi mechanik precyzyjny operator maszyn budowlanych kierowca silnika Kelner przewodnik wycieczki kandydaci chemiczni optometrysta operator dźwigu listonosz elektryk Inspektor towarów konduktor budowniczy dróg górniczy Dekarz komisarze Opiekun mason Pracownik montażowy fizjoterapeuci kierowca autobusu Mechanik samochodowy kierowca ciężarówki pośrednicy biur podróży pielęgniarka portier policjanci dekarz hydraulik Stolarz malarz przetwórcy tworzyw sztucznych dietetycy monter urządzeń elektrycznych pracownik magazynu Pracownik montażu Cukiernik Piekarz wnioskodawca asystentka stomatologiczna Księgarz (sprzedaż detaliczna) ogrodnik Śmieciarz asystent medyczny podoficerowie asystent apteki kwiaciarnie sprzątacz budynków Sprzedawca nóż profesjonaliści hotelowi pokojówka salon fryzjerski