Praca w branży hotelarsko-gastronomicznej praca w hotelach gastronomii Niemcy praca w Niemczech

Opublikowano:

Wróć do listy wpisów

Praca w branży hotelarsko-gastronomicznej praca w hotelach gastronomii Niemcy praca w Niemczech

Chcesz pracować w branży lub hotelarsko-gastronomicznej?

Nie otrzymałeś od swojego pracodawcy pisemnej umowy o pracę.

Z prawnego punktu widzenia ustna umowa o pracę jest również ważna, jednak tylko uzgodnienia zawarte w formie pisemnej umowy można udowodnić.

Najpóźniej miesiąc od rozpoczęcia zatrudnienia pracodaw-ca musi dostarczyć Ci na piśmie najważniejsze warunki pracy (wynagrodzenie, godziny pracy, rodzaj pracy i inne). Ten dokument nie jest umową o pracę! Z tego powodu należy zażądać pisemnej umowy o pracę!

Twój pracodawca chce, abyś pracował bez pisemnej umowy. Dostajesz od niego pieniądze w gotówce na koniec miesiąca. Co możesz zrobić w takim przypadku?

Bądź uważny, gdy Twój pracodawca nie chce dać Ci pisemnej umowy o pracę i wypłaca Ci wynagrodzenie w gotówce! Prawdopodobnie Twój pracodawca nie płaci podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Taką sytuację określa się mianem „pracy na czarno”.

„Praca na czarno” jest nielegalna. Może się okazać, że będziesz musiał zapłacić karę grzywny. Dla Twojego pracodawcy „praca na czarno” ma konsekwencje prawne. Jeśli podejrzewasz, że Twój pracodawca Cię nie zarejestrował, udaj się do placówki doradczej lub do swojego związku zawodowego.

Skąd wiesz, że zostałeś zgłoszony przez pracodawcę?

Pracodawca musi zgłosić Cię do Niemieckiego Ubezpie-czenia Emerytalnego (Deutsche Rentenversicherung). Musi tego dokonać w pierwszym dniu zatrudnienia. Poproś o dokument potwierdzający zgłoszenie!

Jak kształtują się zarobki w branży hotelarsko-gastronomicznej?

W Niemczech od 01.01.2022 r. obowiązuje płaca minimal-na wynosząca 9,82 EUR/brutto za godzinę. Napiwki nie są częścią Twojego wynagrodzenia, dostajesz je dodatkowo.

Układy zbiorowe pracy mogą przewidywać wyższą stawkę godzinową. Zapytaj się w swoim związku zawodowym, czy jesteś objęty zbiorowym układem pracy.

Za prace wymagające wyższych kwalifikacji powinno być wypłacane wyższe wynagrodzenie. Zwróć uwagę na to, czy otrzymujesz uczciwe wynagrodzenie!

Pracujesz 10 godzin dziennie. I to również w weekendy. Czy to legalne?

Prawo stanowi, że nie można pracować dłużej niż osiem godzin dziennie. W ten czas nie są wliczane przerwy. Niekiedy dzień pracy może zostać wydłużony do 10 godzin. Jednak w okresie sześciu miesięcy kalendarzowych lub 24 tygodni nie można przekroczyć średniej ośmiu godzin dziennie.

W branży hotelarsko-gastronomicznej możesz pracować również w niedziele i święta. Jednak musisz mieć w ciągu roku co najmniej dziesięć wolnych niedzieli. Jeżeli między 23:00 a 6:00 pracujesz dłużej niż dwie godziny, to jest to praca nocna. W takiej sytuacji za każdą przepracowaną godzinę przysługuje Ci z reguły 25-procentowy dodatek.

Ważne: Zawsze dokładnie zapisuj swój czas pracy! Co robiłeś? Kto może to poświadczyć? To ważne w sytuacji, gdyby doszło do sporu prawnego.Możesz z łatwością zapisywać swój czas pracy używając tej tabeli:

https://www.faire-integration.de/arbeitszeit-tabelle
https://www.faire-integration.de/arbeitszeit

Pracujesz na część etatu. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Nie masz stałych godzin pracy? W takiej sytuacji pracodawca musi poinformować Cię z co najmniej czterodniowym wyprzedzeniem, kiedy masz pracować. Jeśli nie uzgodniłeś z pracodawcą konkretnej liczby godzin w tygodniu, wówczas przyjmuje się, że ustalono 20 godzin w tygodniu. Za te 20 godzin musisz dostać zapłatę.

Pracujesz na „małym etacie” (Minijob). Jakie przysługują Ci prawa i na co należy zwrócić uwagę?

W ramach „małego etatu” (Minijob) możesz zarobić maksymalnie 450 EUR miesięcznie. Oznacza to, że możesz pracować tylko kilka godzin. Przy „małym etacie” masz w prawie wszystkich sferach takie same prawa jak inni pracownicy. Przykładowo masz prawo do:

  • minimalnego wynagrodzenia w wysokości 9,82 EUR/brutto za godzinę
  • wynagrodzenia z układu zbiorowego, o ile obowiązuje Cię układ zbiorowy pracy
  • rozliczenia wynagrodzenia
  • urlopu
  • dalszej wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia w razie wypadku (przy pracy), za dni ustawowo wolne od pracy, w trakcie urlopu macierzyńskiego i podczas choroby (chociaż zazwyczaj nie przysługuje Ci zasiłek chorobowy (Krankengeld))
  • dodatków, np. za pracę w dni świąteczne, które otrzymują również Twoi koledzy z pracy

Masz podczas pandemii koronawirusa problem ze zwolnieniem z pracy lub inne pytania?

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

https://www.faire-integration.de/de/topic/157.corona-wichtige-informationen.html

www.fair-arbeiten.eu/de/article/456.corona-faq.html

Potrzebujesz zasięgnąć porady w swoim ojczystym języku?

Pierwszymi punktami kontaktowymi są projekty takie jak:

Faire Integration
(dla uchodźców i imigrantów pochodzących spoza Unii Europejskiej)

www.faire–integration.de/beratungsstellen

www.facebook.com/Faire-Integration

Faire Mobilität
(dla osób pochodzących z krajów Unii Europejskiej)

www.faire-mobilitaet.de/beratungsstellen www.facebook.com/DGBFaireMobilitaet

Kto może Ci pomóc przy problemach związanych z prawem pracy?

Wsparcie oferują nie tylko wyżej wymienione placówki doradcze. Kolejnym miejscem, gdzie można uzyskać poradę są niezależne od partii politycznych związki zawodowe. Związki zawodowe oferują pomoc prawną i reprezentację w sporach prawnych oraz doradzają pracownikom, którzy są członkami związku zawodowego, na przykład w kwestiach dotyczących prawa pracy. Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Spożywcze-go, Tytoniowego, Gastronomii i Hotelarstwa – Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG) jest odpowie-dzialny za branżę hotelarsko-gastronomiczną.

Biuro NGG można znaleźć pod adresem: www.ngg.net/vorOrt

Pracujesz dla sieci fast food? www.facebook.com/ffwunited/

Dostarczasz jedzenie dla firmy świadczącej usługi dostawcze?

www.facebook.com/liefernamlimit

Stand: Juni 2020 źródłp: www.fair-arbeiten.eu/pl/article/492.praca-w-bran%C5%BCy-hotelarsko-gastronomicznej.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Praca za granicą, oferty pracy za granicą, ogłoszenia praca za granicą, aktualne oferty pracy, praca za granica blisko granicy, praca Berlin Hamburg Lipsk, praca Niemcy bezposrednio od zaraz, praca dla par pary za granica praca bez jezyka, praca bez doswiadczenia w Niemczech, Oferty pracy Niemcy, praca magazyn niemcy, stala praca Niemcy, praca z noclegiem, praca od zaraz, Praca bez języka z zakwaterowaniem, Jak znaleźć pracę za granicą, Praca Produkcja, Praca pakowanie na magazynie na produkcji od zaraz bez znajomości języka, jak wyjechac do pracy za granica, jak szukac pracy za granica? praca fizyczna za granica Niemcy, budowlanka praca za granica Niemcy, Робота в Польщі, ślusarz, spawacz 141 111 elektroda praca spawacz mag mig 135 136, monter, slifierz, monter kadłubów, instalator, elektryk, technik dentystyczny redaktorzy urzędników wydawniczych kapitan porucznik agent zatrudnienia pedagog doradca konsumenta Rysownik techniczny rzeźnik urzędnicy biurowi lekarze (szpital) mechanik kucharze mechanik urzędnicy podatkowi mechanik precyzyjny operator maszyn budowlanych kierowca silnika Kelner przewodnik wycieczki kandydaci chemiczni optometrysta operator dźwigu listonosz elektryk Inspektor towarów konduktor budowniczy dróg górniczy Dekarz komisarze Opiekun mason Pracownik montażowy fizjoterapeuci kierowca autobusu Mechanik samochodowy kierowca ciężarówki pośrednicy biur podróży pielęgniarka portier policjanci dekarz hydraulik Stolarz malarz przetwórcy tworzyw sztucznych dietetycy monter urządzeń elektrycznych pracownik magazynu Pracownik montażu Cukiernik Piekarz wnioskodawca asystentka stomatologiczna Księgarz (sprzedaż detaliczna) ogrodnik Śmieciarz asystent medyczny podoficerowie asystent apteki kwiaciarnie sprzątacz budynków Sprzedawca nóż profesjonaliści hotelowi pokojówka salon fryzjerski