Praca w rolnictwie Niemcy praca w Niemczech Twoje prawa jako pracownika sektora rolnego w Niemczech Wynagrodzenia w rolnictwie

Opublikowano:

Wróć do listy wpisów

Praca w rolnictwie Niemcy praca w Niemczech

Twoje prawa jako pracownika sektora rolnego w Niemczech

Wynagrodzenia w rolnictwie

 • FAIRE MOBILITÄT

Od Październik 2022 r. wszyscy pracownicy sektora rolnego w Niemczech muszą otrzymywać ustawową płacę minimalną w wysokości 12,00 euro/brutto za godzinę.  Tę płacę minimalną muszą otrzymywać wszyscy pracujący w rolnictwie w Niemczech.
Dopuszczalna jest płaca akordowa i płaca od sztuki, jednak nigdy nie może ona być niższa od obowiązującej płacy minimalnej za godzinę.

Nadgodziny

Jeśli pracujesz sześć dni, to regularny tygodniowy czas pracy w rolnictwie może wynosić 48 godzin. Ustawa wymaga, aby pomiędzy dwiema zmianami zachowany był jedenastogodzinny okres odpoczynku. Możliwe jest zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych do 10 godzin dziennie. Z tego powodu umowa o pracę powinna zawierać jasne regulacje dotyczące nadgodzin.

Wszystkie godziny pracy – w tym także nadgodziny – muszą zostać opłacone. Czas przemieszczania się z jednego pola na drugie uznaje się za czas pracy, za który należy się wynagrodzenie.

Dokumentowanie czasu pracy

Każdego dnia zapisuj

 • godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz długość czasu pracy,
 • swoje przerwy (przerwy nie są czasem pracy),
 • miejsca, w których pracujesz,
 • w przypadku pracy na akord – liczbę oddanych skrzynek lub oddawane ilości,
 • nazwę i adres pracodawcy lub gospodarstwa,
 • zwróć się z prośbą o podpisanie dokumentacji czasu pracy do osób, które mogą potwierdzić wykonaną przez Ciebie pracę.

 

Nie dostałeś wynagrodzenia? Zacznij działać!

 

Twój pracodawca Ci nie płaci? Możesz ubiegać się o należne Ci wynagrodzenie. Zawsze masz prawo do swojego wynagrodzenia, nawet po rozwiązaniu umowy o pracę, a także wówczas, gdy nie masz pisemnej umowy o pracę.
Zwróć się o pomoc do placówki doradczej! Jako członek Związku Zawodowego IG BAU masz do dyspozycji związkową ochronę prawną.

Przygotuj się dobrze na wypadek sporu

Jeśli pracodawca nie wypłaca Ci wynagrodzenia, musisz udowodnić, ile faktycznie pracowałeś i jakie wynagrodzenie Ci się należy.
Aby być dobrze przygotowanym do sporu z zakresu prawa pracy, potrzebujesz dokumentacji swojego czasu pracy.

 • Wykonuj dodatkowo zdjęcia wszystkich dokumentów, które podpisujesz i poproś o ich kopię.
 • Zrób też zdjęcia logo firmy i miejsca zakwaterowania.

Umowa o pracę

Pisemna umowa o pracę jest ważna, gdyż w razie problemów można na jej
podstawie podjąć działania prawne. Poproś pracodawcę o pisemną umowę
o pracę, w której odnotowane są najważniejsze warunki pracy. Masz do
tego prawo.

Zwróć uwagę na to, by na umowie znajdował się również podpis pracodawcy.
Ważne:

 • Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz.
 • Nigdy nie podpisuj pustych kartek papieru, pokwitowań czy rachunków.

Kiedy powinna nastąpić wypłata wynagrodzenia?

Musisz otrzymać pasek wypłaty. Wynagrodzenie musi zostać wypłacone najpóźniej do końca miesiąca następującego po tym, w którym została wykonana praca. Za wszystkie przepracowane godziny należy się zapłata.

Jeżeli uzgodniłeś z pracodawcą, że wypłata całego wynagrodzenia nastąpi dopiero po zakończeniu pracy sezonowej, żądaj tygodniowych albo miesięcznych rozliczeń cząstkowych i porównuj je z własną dokumentacją czasu pracy.

Wypowiedzenie umowy

Beispiel: Stundenzettel

Wypowiedzenie umowy musi mieć zawsze formę pisemną. Ustne wypowiedzenie jest nieskuteczne. Okresy wypowiedzenia są zawarte w Twojej umowie o pracę i mogą być bardzo krótkie. Wypowiedzenie wymaga jedynie podpisu pracodawcy, a nie Twojego.

Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem, skontaktuj się niezwłocznie z placówką doradczą. Przy świadkach zaoferuj swojemu pracodawcy, że nadal będziesz dla niego pracował. Na złożenie sprzeciwu masz tylko trzy tygodnie od otrzymania wypowiedzenia.

Koszty zakwaterowania i wyżywienia

 • FAIRE MOBILITÄT

Zakwaterowanie od pracodawcy: Pracodawca może potrącić koszty zakwaterowania i wyżywienia z Twojego wynagrodzenia, przy czym musi przestrzegać ustalonych górnych limitów. Potrącone koszty muszą być wykazane na rozliczeniu wynagrodzenia i muszą być dla Ciebie zrozumiałe.

Gdy pracodawca pośredniczy w zorganizowaniu zakwaterowania:
Jeśli gospodarstwo nie zapewni Ci zakwaterowania, musisz otrzymać umowę najmu lub umowę o świadczeniu usług z wyszczególnionymi kosztami oraz podpisem osoby, od której wynajmujesz zakwaterowanie. Te informacje powinieneś otrzymać na piśmie! W takiej sytuacji nie obowiązują ustawowe górne limity kosztów.

W przypadku groźby, że z powodu wypowiedzenia będziesz musiał natychmiast opuścić miejsce zakwaterowania, szybko skontaktuj się z placówką doradczą. Z reguły nie musisz z dnia na dzień opuszczać miejsca zakwaterowania.

Uwaga: Jeśli jedzenie i zakwaterowanie są gorsze niż Ci obiecano, zrób zdjęcia! W przypadku sporu możesz wykorzystać zdjęcia jako dowód.
Jeśli masz pytania, zadzwoń na naszą bezpłatną i anonimową infolinię.

 

BHP, narzędzia pracy, woda

 

Wszystkie narzędzia pracy i środki ochrony indywidualnej musi bezpłatnie zapewnić Ci pracodawca. Do środków takich należą odpowiednie rękawice robocze oraz ochrona przed słońcem i deszczem. Pracodawca musi Ci również zapewnić wystarczającą ilość wody, jeżeli pracujesz w upale.

Przy pierwszej miesięcznej wypłacie upewnij się, że z Twojego wynagrodzenia nie zostało nic za to potrącone.

Przepisy dotyczące koronawirusa (Covid-19)

W Niemczech istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia się.
Na szczepienie należy zabrać ze sobą umowę o pracę oraz dowód osobisty.

Jeśli z powodu zakażenia koronawirusem z uwagi na silne objawy jesteś
niezdolny do pracy, najlepiej zgłoś się do lekarza, aby otrzymać zwolnienie
lekarskie. Swoją niezdolność do pracy niezwłocznie zgłoś pracodawcy.
Podczas zwolnienia lekarskiego w dalszym ciągu będziesz otrzymywać
wynagrodzenie.

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów skontaktuj się z naszą infolinią.

Ubezpieczenie zdrowotne

Upewnij się, że posiadasz ważne w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne. W Niemczech funkcjonuje system ubezpieczeń społecznych, który ma na celu ochronę pracownic i pracowników przed skutkami chorób oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego na starość. Jeśli jesteś zatrudniony i podlegasz ubezpieczeniu społecznemu, jesteś automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Na podstawie formularza wypełnianego przed rozpoczęciem pracy Twój pracodawca sprawdza, czy musisz zostać objęty ubezpieczeniem społecznym, czy nie.

Jeśli pracujesz maksymalnie 70 dni lub 3 miesiące w ciągu roku kalendarzowego i nie wykonujesz tej pracy zawodowo, masz status osoby zatrudnionej krótkoterminowo (po niemiecku: kurzfristig beschäftigt). Wtedy Ty i Twój pracodawca nie musicie płacić składek na ubezpieczenie społeczne w Niemczech i nie jesteś automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

W okresie zatrudnienia krótkoterminowego w Niemczech jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym tylko wtedy, gdy:

 • przedłożysz zaświadczenie A1 lub
 • masz zawarte prywatne ubezpieczenie za granicą lub
 • jesteś objęty ubezpieczeniem rodzinnym w kraju zamieszkania.

Twój pracodawca musi wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników sezonowych w Niemczech. W wielu przypadkach wykupią dla Ciebie prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Uwaga: To ubezpieczenie zdrowotne nie pokrywa każdej choroby. Zapytaj, jakie świadczenia przysługują Ci w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Prywatne grupowe ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje każdej procedury medycznej.

Uzyskaj zaświadczenie, na podstawie którego będziesz mógł samodzielne udać się do lekarza.

W okresie choroby będziesz otrzymywać wypłatę wynagrodzenia,

 • gdy jesteś chory i masz zwolnienie od lekarza oraz
 • jeśli pracujesz w tym samym gospodarstwie dłużej niż cztery tygodnie.

Związek zawodowy IG BAU – zostań członkiem silnej społeczności!

Jeśli chcesz korzystać z przywilejów wynikających z przynależności do właściwego dla Twojej branży związku zawodowego, zgłoś się do Industriegewerkschaft Bauen-Agrar-Umwelt (Przemysłowy Związek Zawodowy Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko – IG BAU). Związek zawodowy wesprze Cię w konfliktach z pracodawcą oraz w sferze prawa socjalnego, np. w przypadku wypadków przy pracy.

Tutaj możesz uzyskać informacje w swoim języku: +49 391 4085-108 po polsku

Możesz również wysłać wiadomość e-mail na adres: mobil@igbau.de
 (we wszystkich językach) www.igbau.de/POL.html

Stand: 01/2023 źródło: www.fair-arbeiten.eu/pl/article/209.in-der-landwirtschaft.html

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej

Praca za granicą, oferty pracy za granicą, ogłoszenia praca za granicą, aktualne oferty pracy, praca za granica blisko granicy, praca Berlin Hamburg Lipsk, praca Niemcy bezposrednio od zaraz, praca dla par pary za granica praca bez jezyka, praca bez doswiadczenia w Niemczech, Oferty pracy Niemcy, praca magazyn niemcy, stala praca Niemcy, praca z noclegiem, praca od zaraz, Praca bez języka z zakwaterowaniem, Jak znaleźć pracę za granicą, Praca Produkcja, Praca pakowanie na magazynie na produkcji od zaraz bez znajomości języka, jak wyjechac do pracy za granica, jak szukac pracy za granica? praca fizyczna za granica Niemcy, budowlanka praca za granica Niemcy, Робота в Польщі, ślusarz, spawacz 141 111 elektroda praca spawacz mag mig 135 136, monter, slifierz, monter kadłubów, instalator, elektryk, technik dentystyczny redaktorzy urzędników wydawniczych kapitan porucznik agent zatrudnienia pedagog doradca konsumenta Rysownik techniczny rzeźnik urzędnicy biurowi lekarze (szpital) mechanik kucharze mechanik urzędnicy podatkowi mechanik precyzyjny operator maszyn budowlanych kierowca silnika Kelner przewodnik wycieczki kandydaci chemiczni optometrysta operator dźwigu listonosz elektryk Inspektor towarów konduktor budowniczy dróg górniczy Dekarz komisarze Opiekun mason Pracownik montażowy fizjoterapeuci kierowca autobusu Mechanik samochodowy kierowca ciężarówki pośrednicy biur podróży pielęgniarka portier policjanci dekarz hydraulik Stolarz malarz przetwórcy tworzyw sztucznych dietetycy monter urządzeń elektrycznych pracownik magazynu Pracownik montażu Cukiernik Piekarz wnioskodawca asystentka stomatologiczna Księgarz (sprzedaż detaliczna) ogrodnik Śmieciarz asystent medyczny podoficerowie asystent apteki kwiaciarnie sprzątacz budynków Sprzedawca nóż profesjonaliści hotelowi pokojówka salon fryzjerski